ÜYELERİMİZ ve KAMUOYUNUN DİKKATİNE...

03 Aralık 2018
424
Üyelerimiz Ve Kamuoyunun Dikkatine...

"İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaret Hakkında Yönetmelik" çerçevesinde, İkinci el araçların alım ve satışında "Mesleki Yeterlilik Belgesi" bulundurma zorunluluğu getirilmiştir.

Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası olarak İlçemizde İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının ticaretini yapan şahıs ve işletmelere yönelik olarak yetki belgesi alımı için çalışma düzenlenecektir.

Belirtilen sektörede faaliyet gösteren ve göstermek isteyen şahıs ve işletmeler ile işletmelerde çalışan personellerin Genel Sekreterliğimize başvuruda bulunmaları ve başvuru sayısının en az 15 kişi olması durumunda gerekli belgelendirme işlemi için yapılacak sınavlar hizmet binamızda gerçekleştirilecektir.

Durumun tüm esnaf - tacir ve hemşehrilerimiz tarafından değerlendirilerek, organize etmeye uğraş verdiğimiz bu çalışmadan yararlanmak isteyenlerin en kısa süre içinde Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterliğine başvuruda bulunmasını önemle rica ederim.

Saygılarımla,

Mehmet BAŞOL

Yönetim Kurulu Başkanı   

 

 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenlemeye göre ikinci el araçta yeni bir dönem başlayacak. Peki neler değişecek? İşte yanıtı...

HERKES İKİNCİ EL SATAMAYACAK

Düzenlemeyle herkes ikinci el araç alım satımı yapamayacak. Bakanlık veya galerici odaları tarafından verilecek yetki belgesiyle alım satımlar yapabilecek.

YETKİ BELGESİ KİMLERE VERİLECEK?

Yetki belgesi vergi levhası, iş yeri açma ruhsatı, oda kaydı olan ve odalara müracaat edecek kişilere verilecek. Yapılan değerlendirme sonucu Bakanlık tarafından ‘ikinci el araç alım satımı yapabilir’ diye bir yetki belgesi verilecek. Noterlerde de bu belgelerle satış yapılacak.

ARAÇ SATIŞINA SINIRLAMA

Düzenlemeye göre vatandaşlar yılda 3'ten fazla ikinci el araç satışı yapamayacak.

İkinci el taşıt ticareti yapmayan esnaf ve sanatkarlar ile tacir olmayan özel hukuk tüzel kişilerinin de bir yıl içinde 3’ten fazla ikinci el taşıt satışı yapabilmeleri, bu taşıtların en az 3 yıldır kendileri adına tescilli olması şartına bağlanıyor. Böylece ikinci el taşıt ticaretindeki kayıt dışı faaliyetler ile vergi kayıplarının önüne geçilmesi, merdiven altı galerilerinin ortadan kalkması planlanıyor.

İKİNCİ EL OTO PAZARLARI NE OLACAK?

Bu tip pazarlarda artık ancak belgesi olanlar alım-satım yapabilecek.

Satışa sunulan taşıtın üzerinde, taşıtı tanıtıcı bilgilerin yer aldığı "tanıtım kartı" bulundurulması öngörülüyor.

TAŞIT BİLGİLERİ ŞEFFAFLAŞACAK

İşletmeler satılacak taşıta ilişkin ekspertiz raporu alacak ve bir kopyasını alıcıya teslim edecek. Böylece taşıtın durumuna ilişkin tüm bilgilere sahip olacak tüketiciler, bu bilgilerin gerçek olup olmaması konusunda endişe taşımayacak.

İKİNCİ EL TAŞITLARA GARANTİ

10 yaş veya iki yüz bin kilometrenin altındaki taşıtların motor ve şanzıman gibi önemli parçaları, satışı yapan veya satışa aracılık eden işletmenin garantisi altında olacak. Söz konusu garanti, satıştan itibaren 6 ay veya 10 bin kilometre boyunca geçerli olacak.

Garanti süresinde oluşan arızalar, işletme tarafından 3 ay içinde giderilecek ve araç sahibine arıza süresince kullanılmak üzere ücretsiz ikame bir taşıt verilecek.

NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

13 Şubat 2018 tarih ve 30331 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yönetmelik yürürlüğe girmiştir.

 

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close