TOBB TRAKYA BÖLGE TOPLANTISI YAPILDI…

13 Kasım 2019
288
Tobb Trakya Bölge Toplantısı Yapıldı…

8 Kasım 2019 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında, Edirne Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlenen Trakya Bölgesi Oda ve Borsalar Müşterek İstişare Toplantısı’na Hayrabolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sabahattin ÇALIŞKAN ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz H.Fatih ATICI ile Tolga MERİÇ katılım sağladı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, “Hemşehriniz olarak Edirne’de, memleketimde, sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyerek, “Trakya, bereketli topraklarıyla tarımın ve hayvancılığın merkezi. Tekirdağ, sanayisiyle; Edirne, tarih ve kültürüyle; Kırklareli, doğal güzellikleriyle çok önemli değerlere sahip. Burada liman var, havayolu var, demiryolu var, otoyol var. Trakya aynı zamanda Avrupa’ya açılan kapı ve 500 milyonluk zengin bir nüfusun hemen yanı başında” şeklinde konuştu.
TOBB olarak Trakya’ya 3 alanda önemli yatırımlar yaptıklarını anlatan TOBB Başkanı şunları söyledi: “Lojistik alanında İpsala, Hamzabeyli ve Kapıkule gümrük kapılarını modernize ettik. Şimdi de kapasitelerini artırıyoruz. Birleşmiş Milletler de bunu tescilledi. Bu projelerimizi bütün dünyaya rol model olarak örnek gösterdi. Dereköy için de çalışmalara başladık. Kapıkule TIR parkını yaparak, burada yaşanan sıkıntıları çözdük. Çağ dışı görüntülere son verdik.
İkinci olarak tarih ve turizm alanında önemli yatırımlar yaptık. Tarihimizin en büyük eserlerinden olan, Selimiye Camisi’nin bakım onarım masraflarını karşıladık. Sinan ve Selimiye Vakfını kurarak, bu ata yadigârının gelecek nesillere aktarılmasını garanti altına aldık.
Üçüncü olarak da eğitim alanında çalıştık. Trakya’daki şehirlerimizde okul yaptık. Bugün öğlen Trakya Üniversitemize kazandırdığımız fakülteyi ziyaret ettik. Tüm bunları, Oda ve Borsalarımızın yani sizlerin talepleriyle yaptık. El birliğiyle, güç birliğiyle yaptık. Bundan dolayı sizlere yürekten teşekkür ediyorum”.

Yukarı çık.

ODAMIZ

Close